Dobříš je malé město, a tak není divu, že většina z členů našeho volného modelářského uskupení se vzájemně znala už dávno před tím, než spolek oficiálně vznikl. Setkávat jsme se vzájemně vlastně začali už asi v polovině 90. let, kdy ještě sociální sítě a skvěle zásobené e-shopy s čímkoliv byly hudbou vzdálené budoucnosti. O nějaké oficiální činnosti tehdy ale ještě nemohla být řeč – stačilo, že jsme se navzájem mohli pochlubit svými modely, směnit ty přebytečné a odkoukat jakoukoliv novou techniku, kterou někdo z kamarádů začal používat. S postupem času jsme začali vyjíždět na nedaleké modelářské akce v Berouně či ve Zdicích, brzy poté i do Prahy, Plzně a dalších koutů republiky, a podílet se na pořádání modelářské soutěže Dobříšská želva.

Myšlence na to, že náš spolek uděláme oficiálním, jsme se poměrně dlouho bránili, ale nakonec jsme se shodli, že jde o nejlepší možné řešení, pokud má naše činnost být zcela transparentní pro všechny naše partnery a subjekty, které nás podporují.

I nadále se ale držíme zásady, že dveře u nás mají otevřené všichni modeláři, bez ohledu na preferovaný druh modelařiny, měřítko či zaměření. Na našich akcích se tak scházejí modeláři plastikoví s papírovými, vláčkaři s RC modeláři, stavitelé letadel i techniky. Jsme přesvědčeni, že když jde o koníčka, který nás všechny baví a naplňuje, nemá cenu zavírat se do omezujících škatulek.

Stejně široké jako naše modelářské spektrum je i naše spektrum věkové. Nejstarší člen spolku je již řadu let v penzi, nejmladšími modeláři jsou pak školáci – děti některých z nás. Věříme, že výsledný mezigenerační dialog je obohacující pro všechny zúčastněné.

S dialogem a předáváním zkušeností souvisí i naše další aktivity. Velkým a dlouhodobým úkolem, který jsme si vytýčili, je podpora modelářského hobby mezi veřejností, zejména pak mezi místními dětmi. Pořádáme proto besedy se zajímavými hosty z oboru letectví či kosmonautiky a vedeme ukázkové workshopy, kde si mladí zájemci o modelařinu mohou zcela zdarma vyzkoušet, jak přivést svůj první model na svět.

Ačkoliv sami chod našeho spolku financujeme striktně z vlastních prostředků, realizace větších akci, jakými jsou zejména modelářské výstavy, by nebyla možná bez podpory našich sponzorů a zejména vedení města Dobříš. Všem, kteří i touto formou k propagaci modelářství pomáhají, patří náš upřímný díky!