HMS Belfast (C35)

HMS Belfast (C35) byl lehký křižník podtřídy Edinburgh třídy Town britského válečného námořnictva – Royal Navy. Byl nejtěžším britským lehkým křižníkem, který se zapojil do bojů druhé světové války. V současné době je zakotven na řece Temži poblíž Tower Bridge a slouží jako muzeum. Toto muzeum, jako poslední velký válečný křižník, spravuje Imperial War Museum.

Loď byla spuštěna na vodu 17. března 1938 (na den sv. Patrika) a do služby vstoupila 5. srpna 1939. Krátce po zahájení války byla poškozena minou, která poškodila její trup a zranila několik členů posádky. Tato nehoda vyřadila křižník z provozu na tři roky. Mezi její nejznámější akce patří účast v bitvě u Severního mysu, kde byl potopen německý bitevní křižník Scharnhorst a dělostřelecká podpora vylodění v Normandii. Křižník byl také použit při podpoře sil OSN v době korejské války.

Loď byla vyřazena z provozu 24. srpna 1963 a roku 1971 byla zakoupena pro Imperial War Museum za 1 £. Byla odvlečena do nového kotviště v Symon’s Wharf na řece Temži a 21. října téhož roku u příležitosti oslav bitvy u Trafalgaru zpřístupněna veřejnosti.

Když jsem se připravoval do Londýna tak Belfast byl mým hlavním cílem, ale jaké bylo moje překvapení když jsem dorazil k lodi a zjistil jsem, že je sice kompletně opravená a nově natřená, ale. Ale byla uzavřená protože kvůly výstavbě nové kavárny u bitevní lodě je uzavřen celý památník. Česky jsem si tam zanadával a tak jsem ji postupně při obcházce kolem Temže vyfotil. Fotografie z výšky je vyfocená z mostu Tower bridge.